Dlaczego cały czas chce mi się siusiu?

Dlaczego cały czas chce mi się siusiu?

 

Wielomocz (inaczej poliuria) to oddawanie moczu w ilości przekraczającej prawidłową normę. Poliuria nie jest chorobą, jest raczej objawem, który może mieć bardzo różne przyczyny: podrażnienie, zakażenie lub inna patologia układu moczowego, ale także pewne czynniki anatomiczne, funkcjonalne, psychiczne...

Czy nie siusiam zbyt często?

Ogólnie rzecz biorąc, parcie na siusiu występuje co 3 do 4 godzin, 5 do 6 razy dziennie i 0 do 1 raz w nocy. Parcie pojawia się, gdy czujesz, że twój pęcherz jest pełny, a ciśnienie w pęcherzu wzrasta, gdy jest on wypełniony moczem. Wydalanie moczu jest bezbolesne, dobrowolne, trwa mniej niż 1 minutę i pozwala na całkowite opróżnienie pęcherza. O nadmiernym oddawaniu moczu można mówić wtedy, gdy jego ilość przekracza 2500 – 3000 mililitrów w ciągu doby.

Kiedy występuje poliuria?

Możesz powiedzieć, że masz częstomocz, kiedy musisz siusiać co najmniej co 2 godziny, lub więcej niż 7 razy dziennie: jest to poliuria dzienna. Jeśli wstajesz częściej niż raz w nocy, żeby się wysikać, to jest to już nocna poliuria. Za każdym razem oddawanie moczu odbywa się w bardzo małych ilościach, często mniejszych niż 100 ml.Potrzeba wysikania się może być odczuwana co 15 do 20 minut, w najcięższych przypadkach z bardzo małą ilością wydalanego moczu. W przypadku częstomoczu, liczba razy oddawanych moczy nie zwiększa całkowitej objętości produkowanego moczu (w przeciwieństwie do wielomoczu, który zwiększa objętość moczu bez zwiększania liczby razy oddawania moczu).

Ilość moczu wyprodukowanego w ciągu 24 godzin zależy od  trzech czynników:

  • Ilości płynów, jakie dostają się do Twojego ciała
  • Substancji, które organizm musi wyeliminować. Wynika to z faktu, że mocz jest mechanizmem ludzkiego ciała, za pomocą którego usuwamy wszelkie niepotrzebne elementy.
  • Czynności nerek, ponieważ to one produkują mocz i jego ilość zależy od ich zdolności prawidłowego funkcjonowania.

 

Czy istnieją inne objawy związane z poliurią?

Częsta potrzeba siusiania może być również związana z :

  • pieczeniem dróg moczowych
  • parciem na pęcherz
  • osłabieniem pęcherza moczowego
  • wysiłkiem i trudnościami w oddawaniu moczu
  • mętnym lub różowawym moczem z obecnością krwi

 

Pęcherz nadreaktywny: bardzo częsty szczególny przypadek częstomoczu

Pęcherz nadreaktywny jest bardzo częsty u kobiet po 40 roku życia. Z powodu nieprawidłowego skurczu mięśnia pęcherza moczowego, którego przyczyna nie została jeszcze dokładnie poznana, dochodzi do zbyt częstego parcia na siusiu. Najczęstszą przyczyną występowania objawów pęcherza nadreaktywnego są zaburzenia neurologiczne dotyczące nerwów odpowiadających za prawidłowe działanie układu moczowego. Zaburzenia te mogą być wywołane uszkodzeniami w obrębie rdzenia kręgowego, nieprawidłowym funkcjonowaniem połączenia nerwów z mięśniami oraz zaburzeniami czuciowymi. Częstości oddawania moczu bardzo często towarzyszy "parcie na mocz", które zmusza nas do pospiesznego pójścia do toalety, a czasem także nietrzymanie moczu. Ta nadaktywność pęcherza może być odczuwalna w dzień i w nocy.

 

Jakie są przyczyny częstego oddawania moczu?

Przyczyny poliurii różnią się w zależności od płci, wieku i kontekstu:

  • Przyczyny anatomiczne: oddawanie moczu odbywa się poprzez system zbiorników pęcherza moczowego, pod kontrolą nerwową. Niektóre poliuria mogą być spowodowane zmniejszeniem objętości pęcherza (po pewnych zabiegach lub chorobach), lub brakiem napięcia pęcherza.
  • Przyczyny czynnościowe: Poliuria jest najczęściej spowodowana, nadczynnością pęcherza moczowego, ale także zakażeniami układu moczowego (ostre zapalenie pęcherza moczowego) u kobiet, łagodnym przerostem gruczołu krokowego u mężczyzn, nietrzymaniem moczu i kamicą moczową (kamienie w drogach moczowych). Częstomocz  może mieć również bardzo różnorodne przyczyny: stany zapalne, infekcje, nowotwory pęcherza, dróg moczowych lub narządów otaczających: prostaty, nerek, pochwy, macicy...
  • Przyczyny psychiczne: poliuria "psychogenna" może wystąpić w przypadku poliurii odruchowej z obawy przed wyciekiem lub nietrzymaniem moczu, w przypadku silnych emocji (w poliurii dziennej) lub zaburzeń lękowych.
  • Inne możliwe przyczyny: Kobiety w ciąży są bardzo często podatne na częstomocz, ponieważ płód wywiera silny nacisk macicy na pęcherz moczowy. Wreszcie, duże spożycie alkoholu, herbaty lub kawy, samo w sobie, może powodować dolegliwość.

Szacuje się, że częstość występowania poliurii u kobiet wynosi od 13% do 17% z tendencją wzrostową związaną z wiekiem (8% w wieku 40 lat, 16% w wieku 60 lat i 31% w wieku 75 lat).

W przypadku wystąpienia poliurii zaleca się konsultację z nefrologiem, który przeprowadzi ogólne badanie kliniczne, w tym badanie miednicy, badanie układu moczowo-płciowego i badanie neurologiczne. Pierwszym krokiem diagnostyki jest wykonanie badania moczu, elektrolitów, oznaczenie poziomu glukozy we krwi. Częstomocz jest to jedynie objaw, a nie sama choroba. Dlatego, aby dowiedzieć się, co leży u podstaw schorzenia, musisz uzyskać diagnozę lekarską.