Rola badań kompetencji w sprawnym procesie rekrutacji

Rola badań kompetencji w sprawnym procesie rekrutacji

Sprawny proces rekrutacji pracowników polega między innymi na zastosowaniu specjalistycznych metod, które odpowiedzialne są za sprawdzenie różnych umiejętności, a także wiedzy kandydatów. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych narzędzi do rekrutacji pracowników można przeprowadzać efektywne procesy, których wyniki przełożą się na ogólny sukces osiągany przez firmę.

 

Co sprawia, że warto zastosować specjalistyczne testy w rekrutacji?

Rekrutując pracowników należy zdać sobie sprawę z tego, jaka relacja występuje między badaniami kompetencji kandydatów, a sprawniejszą rekrutacją. Zastosowanie w procesie rekrutacyjnym dedykowanych testów pozwoli na:

  • zaoszczędzenie czasu – rekrutujący korzysta z wcześniej przygotowanych szablonów;
  • uniknięcie niepotrzebnych wydatków – dzięki testom dobierzesz odpowiedniego pracownika, który sprawdzi się na nowym stanowisku pracy;
  • wyselekcjonowanie najlepszych kandydatów odpowiadających postawionym wymaganiom.

 

Dzięki testom możliwe jest ocenienie predyspozycji kandydata do pełnienia danej roli, a także przeanalizowanie jego dotychczasowego doświadczenia. Tym samym pozwoli to na przeprowadzenie skutecznej rekrutacji.

 

Korzyści, które wynikają z przeprowadzenia fachowych badań

Decydując się na przeprowadzenie specjalistycznych badań kandydatów zyskuje się:

  • możliwość przeprowadzenia rekrutacji na odległość (testy można realizować z wykorzystaniem dostępu do Internetu);
  • lepsze rozpoznanie kandydatów, a zatem ich skuteczną selekcję;
  • minimalizowanie kosztów związanych z zatrudnieniem nieodpowiedniego pracownika, który potrzebowałby np. szkoleń;
  • pracownika, który zostaje dobrany w odpowiedzi na zdefiniowane potrzeby firmy.

 

Rozwiązanie w postaci testów pozwala na przebadanie kandydata pod względem kluczowych kompetencji wynikających z oferowanego stanowiska pracy.

 

Badania kompetencji a sprawniejsza rekrutacja

Wśród najpopularniejszych badań kompetencji warto wymienić chociażby badanie stylów behawioralnych, które w głównej mierze koncentruje się na dotychczasowych zachowaniach kandydata, co pozwala przewidzieć, w jakim stopniu przyszły pracownik poradzi sobie z powierzanymi zadaniami. Innymi badaniami, które warto zastosować w procesie rekrutacji są:

  • badania ról zespołowych;
  • badania typów osobowości;
  • badania strategii relacyjnych.

 

Każde z tych badań pozwala w maksymalny sposób rozpoznać kandydata, a tym samym przeprowadzić w sprawny sposób rekrutację i zatrudnić pracowników odpowiadających oczekiwaniom.

 

 

 

Tagi

analiza rynku pracy badania rynku pracy rynek pracy badania rynku badania badania kompetencji badania pracowników rekrutacja pracowników analiza rynku