Analiza rynku pracy cz.2

Analiza rynku pracy cz.2

Kiedy już mamy sporządzoną charakterystykę lokalnego rynku pracy, możliwe będzie przejście do kolejnych etapów pracy związanej z badaniem rynku pracy. Co prawda nie mamy tutaj odpowiedniego zestawy kryteriów do przeprowadzania wyodrębniania segmentu rynku pracy, aczkolwiek jest to całkiem możliwe, przede wszystkim w odniesieniu do możliwości poszczególnych jednostek, które realizować będą konkretne projekty dotyczące działań na rynku pracy. Chodzi o to, aby dana jednostka mogła jak najbardziej skutecznie przeprowadzać poszczególne działania, czyli także o to, aby ewentualne do przeprowadzenia działania, nie wykraczały poza jej możliwości.

 

Analiza rynku pracy, którą będziemy tutaj przeprowadzać, obejmuje przede wszystkim obserwację aktualnego stanu na rynku pracy. Bardzo ważne są tutaj także wszelkiego rodzaju prawidłowości zachodzące na rynku pracy, które można będzie wykorzystać podczas opracowywania konkretnych już projektów działania zmierzającego do poprawy sytuacji na lokalnym rynku pracy. Trzeba także uwzględnić rozmiar, strukturę, oraz możliwość wykorzystania siły roboczej. W takim zaś przypadku będziemy mogli uzyskać odpowiednie podstawy do tego, aby prognozować stan rynku pracy w przyszłości, co oczywiście także ma olbrzymie znaczenie. Trzeba tutaj określić prognozę zasobów pracy, czyli ilość dostępnej siły roboczej. Jest to innymi słowy określenie prognozy dotyczącej ilości osób aktywnych zawodowo w najbliższej przyszłości, czyli określenie liczby osób pracujących i chcących podjąć pracę. Oczywiście prognozy tego typu należy zawsze rozpoczynać wychodząc od prognoz demograficznych, bowiem w dużym stopniu determinują one rynek pracy i wielkość zasobów pracy na nim występujących.

 

Kolejnym aspektem będzie prognoza dotycząca popytu na pracę, do przeprowadzenia której niestety nie wystarczą już same dane statystyczne, bowiem w tym przypadku bardzo duże uzależnione jest także od opcji politycznych, które mogą proces popytu na pracę kierować w jedna bądź też w druga stronę. Przecież wystarczy jedna niefrasobliwie podjęta decyzja a przedsiębiorcy zwiną swoje zakłady i przeniosą się tam, gdzie im będzie wygodniej. Oczywiście podczas tego typu prognozy trzeba także uwzględnić popularność poszczególnych zawodów na danym terenie, ustawiając je w szeregu od tych najbardziej pożądanych do tych zanikających. Trzeba też określić które z zawodów na lokalnym rynku pracy wymagają odpowiednich kwalifikacji, a które należą do tych prostych, oraz oczywiście procentowe i ilościowe określenie ich sytuacji na rynku pracy.

 

Ostatecznie należy tutaj także pamiętać o tym, aby skorelować ze sobą analizę sytuacji na lokalnym rynku pracy, z informacjami o jego aktualnych, oraz możliwych w przyszłości potrzebach, z proponowanym programem skierowanym do osób bezrobotnych bądź utrata pracy zagrożonych w celu ich aktywizacji zawodowej. Po prostu chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby badanie rynku pracy, oraz wdrażanie programów dla bezrobotnych były ze sobą powiązane, bowiem w przeciwnym przypadku, nawet najbardziej kosztowne działania nie przyniosą pożądanych efektów, jeśli nie będą prowadzone w oparciu o realny obraz sytuacji na rynku pracy.

Tagi

analiza rynku pracy badania rynku pracy rynek pracy